Buddyzm należy do największych religii świata, zaraz za Chrześcijaństwem, Islamem i Hinduizmem. Buddyzm często jest definiowany nie jako religia, ale bardziej jako system filozoficzny. Jednak sam Budda, jako twórca założeń systemu, jest postacią niezwykle ważną i czczoną w miejscach, gdzie Buddyzm dominuje. Stąd też wiele pomników z jego podobizną znajduje się w Azji.

Sekrety Tajlandii

Tajlandia leży w Południowo-Wschodniej Azji i jest krajem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Szczególnie chętnie odwiedzają Tajlandię turyści z Europy w poszukiwaniu czegoś innego, cząstki innej kultury, wewnętrznego spokoju. Tajlandia zapewnia takie doznania. To kraj, do którego chętnie się wraca. Według statystyk, ponad 93% mieszkańców Tajlandii to buddyści. Nie dziwią więc zewnętrzne oznaki tej religii, czyli wszechobecne posągi Buddy rozsiane po całym kraju, a właściwie po całej Azji. Te miejsca kultu są dla Azjatów tym samym, czym dla Europejczyków – katolików miejsca kultu wskazane przez Kościół Katolicki, na przykład miejsca związane z objawieniami Matki Bożej. Wielki Budda jest postacią ogromnie ważną dla historii i kultury Azji. 

Pomniki Buddy

Najważniejszą buddyjską świątynią w Tajlandii jest Świątynia Szmaragdowego Buddy – Wat Phra Kaew. Posąg przedstawia Buddę siedzącego na tronie w otoczeniu przepychu i złota. Sam król sezonowo zmienia mu szaty, kiedy panuje upał – są delikatne, a w porze chłodnej i deszczowej – grubsze. W samej stolicy Tajlandii, czyli Bangkoku jest tyle posągów, że trudno znaleźć osobę, która z całą pewnością mogłaby zaświadczyć, że widziała je wszystkie. Tym bardziej trudno zliczyć wszystkie pomniki w całej Tajlandii. Przedstawiają one Buddę w różnych pozach – leżący Budda, medytujący Budda, Budda przechodzący w stan Nirwany. Tak naprawdę każdy wizerunek jest inny i ma w sobie coś charakterystycznego. I to własnie jest piękne i zachęcające do bliższego zapoznania się z posągami. Tylko w świątyni Wat Pho w Bangkoku jest ponad 1000 wizerunków Buddy.

Czym jest Buddyzm?

Tak naprawdę trudno w kilku zdaniach oddać istotę Buddyzmu, aby nie pominąć czegoś istotnego. System opiera się na Czterech Szlachetnych Prawdach i Ośmiorakiej Ścieżce, której ostatecznym celem jest eliminacja cierpienia. Można przyjąć założenie, że Cztery Szlachetne Prawdy i Ośmiostopniowa Ścieżka to odpowiednik chrześcijańskich dziesięciu przykazań, ponieważ i tu i tam znajdują się wskazówki dla ludzi, jak postępować. Powstrzymywanie się od kłamstwa, zabijania, kradzieży, działania na szkodę innych na przykład poprzez podawanie środków odurzających czy też powstrzymywanie się od ranienia innych poprzez niewłaściwe słowa – tak ma zachowywać się wyznawca Buddyzmu. Bardzo ważny w Buddyzmie jest stan nirwany i dążenie do osiągnięcia tego stanu, który można określić jako stan pełnego, niczym nie zakłóconego spokoju, wolności od cierpienia.

Zdecydowanie warto pojechać do Tajlandii i na własne oczy zobaczyć wizerunki Buddy. Tylko takie doświadczenie pozwoli zrozumieć sposób, w jaki Azjaci czczą wielkiego Mistrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here