Jeżeli wybierasz się na wycieczkę na przysłowiowy drugi koniec świata czyli do Australii powinieneś poznać stolicę tego kraju. A co jest stolicą Australii? Canberra! Kraj zamieszkały jest przez niespełna 26 milionów ludzi, a w stolicy mieszka około 460 tysięcy osób. Historia Australii jest bardzo porywająca- najpierw dzikie plemiona zasiedlały ten region, a później osadnicy z Europy. Canberra została stolicą Australii w roku 1927 pokonując tym samym swoich dwóch największych rywali czyli Sydney i Melbourne. Słowo Canberra pochodzi z języka plemiennego i oznacza miejsce spotkań. Natomiast nazwa Australia pochodzi z języka łacińskiego od słów „terra australis incognita” co oznacza nieznaną wyspę południową. 

Bogactwo (nie)naturalne Australii i Oceanii 

Kontynent znany jest z tego, że występują tam jedne z najbardziej jadowitych węży i pająków, a mnogość endemitów przytłacza nawet najznamienitszych biologów. Niespotykane nigdzie indziej dziobaki czy misie koala są znakiem rozpoznawczym tego kraju. Ciekawostką na temat Australii i Oceanii jest to, że w niewielkiej Tasmanii powietrze jest tak czyste jak na Antarktydzie, podobno jest to najczystsze powietrze na całym świecie. Niestety, przez ostatnie lata Australia trawiona jest przez pożary, nie bez powodu nosi miano najbardziej suchego kontynentu na świecie. 

Australia znana jest ze swojego bogactwa, dosłownie, ponieważ na kontynencie występują ziemie urodzajne w złoto. Niezwykle popularni do dziś są poszukiwacze złota, a wiele rodzin przekuło swoją pasję w biznes. Często spotyka się także całe rody zaangażowane w produkcję wina, ponieważ trunek tej jest tam bardzo lubiany, a winnice można dostrzec praktycznie wszędzie. 

Canberra – najczystsza stolica świata

Canberra to niezwykle urokliwe miasto otoczone górami i wzgórzami oraz małymi wioskami. To jak dziś wygląda to miasto zostało starannie zaprojektowane, charakteryzuje się nowoczesnością, a jednocześnie kładzie nacisk na kulturę i sztukę. W stolicy Australii jest bardzo dużo eksponatów i dzieł sztuki, a ponadto mieści się tu wiele zważnych politycznie budynków takich jak parlament. Zabytki Canberry przyciągają tłumy turystów z całego świata.  Można odwiedzić tutaj Muzeum Narodowe czy Galerię Narodową Australii oraz udać się do Australian War Memorial. 

Tak jak w całym kraju region Canberra charakteryzuje się sąsiedztwem dużej ilości winnic. Cała okolica bogata jest w parki, ogrody botaniczne oraz punkty widokowe. Jeżeli chcesz doświadczyć na własnej skórze tego w jakie bogactwo naturalne obfituje Australia wybierz się do Narodowych ogrodów Botanicznych. 

Odpoczynek i nocne życie 

Canberra obfituje w wiele ośrodków SPA. To miasto odwiedza około 500 tysięcy osób rocznie, a niemała cześć z tych osób decyduje się na odpoczynek w takim kurorcie. Okolica jest cicha i spokojna, a smogu brak. Oczywiście, większość przyjeżdża zwiedzić to piękne miasto, a także zasmakować australijskiej kuchni. Można tu spotkać kuchnie całego świata np. w Chinatown jak i regionalne dania. Canberra ma wiele innych atrakcji takich jak pare koktajlowe, puby z regionalnym piwem i wiele klubów m.in. w sąsiedztwie Garema Place i City Walk. 

.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here