Wybierając się do Pekinu, czułam ekscytację na myśl o wyczekiwanej przeze mnie od dawna podróży. Czytałam o tym miejscu wiele, ale tak na dobrą sprawę, nie wiedziałam do końca czego mogę się spodziewać – w końcu jest to stolica Chin i trzecie co do wielkości miasto, więc atrakcji do zwiedzania nie braknie. Co zastałam na miejscu? Powiem krótko – jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w tym kraju, a poniżej znajdziecie listę miejsc, które musicie zobaczyć. 

Co warto zobaczyć w Pekinie? 

Zakazane Miasto

Nie jest to miejsce, którego popularność jest przereklamowana, wręcz przeciwnie. Gugong, czyli Zakazane Miasto robi ogromne wrażenie, nie tylko przez swoją wielkość, choć ta może pozytywnie zaskoczyć – powinniście zarezerwować sobie cały dzień na jego zwiedzanie, w końcu jest to największy pałac na świecie, a mieszkało w nim aż 24 cesarzy. Jego historia sięga do początków XV wieku, kiedy to cesarz z dynastii Ming postanowił przenieść stolicę z Nankinu do Pekinu. Nie szczędzono niczego, powstało ogromne miasto, wypełnione głównie dwiema barwami – czerwienią i złotem. Dbałość o detale i luksus widać na pierwszym planie, jest to miejsce piękne, wytworne i warte zobaczenia. Dlaczego zakazane? Przez prawie 500 lat zwykły śmiertelnik nie mógł przekroczyć jego bram, groziła za to kara śmierci. O czym powinniście pamiętać? Kolejki do wejścia są ogromne, dlatego warto wybrać się tam rano i nie zapomnijcie paszportu – bez niego nie będziecie w stanie zakupić biletu!

Zakazane Miasto

Wielki Mur Chiński 

Kolejną do odwiedzenia atrakcją turystyczną w Pekinie, jest Wielki Mur Chiński. Został wzniesiony na polecenie pierwszego cesarza Chin, a fragmenty jego budowli sięgają przed naszą erę. Legendy głoszą, że powstał nie tylko do obrony przed barbarzyńskimi najazdami, ale także po to aby chronić ludność przed demonami, dlatego też jego budowa nie jest w prostej linii, ponieważ wierzono, że grasujące demony nie są w stanie przekroczyć zakrzywionej przestrzeni. Nie jest to jeden wielki mur, a konstruktywnie dobudowane fragmenty na przestrzeni wieków. Przypuszcza się, że ma 21 196 km. długości. Chińczycy nazywają to miejsce Wànli Chángchéng.

Wielki Mur Chiński

Pałac Letni 

Być w Pekinie i nie zobaczyć Pałacu letniego, to strzał w kolano. Jest to jedna z piękniejszych atrakcji Pekinu. Jak sama nazwa wskazuje, był to pałac, w którym cesarze na przestrzeni wieków skrywali się przed letnimi upałami. Punktem widokowym jest Wzgórze Długowieczności, które ma 60 m. wysokości, ale nie można zapomnieć o sztucznym jeziorze Kunming, które stanowi aż 2/3 powierzchni parku. Tu także zobaczycie piękne budowle, bogato zdobione w kolorystyce głębokiej czerwieni i złota.

Pałac Letni Chiny

Pekin w jeden dzień! 

Mając tylko jeden dzień na zwiedzanie, koniecznie odwiedźcie Qianmen Street. W bocznych uliczkach wychodzących znajdziecie mnóstwo food courtow, a także małych knajp – nie bez powodu mówi się, że nie był w Pekinie ten, kto nie jadł kaczki po pekińsku, tam znajdziecie jedną z lepszych. Jeśli macie ochotę na zwykłą kawę i ochłodę, tam również tego doświadczycie, ponieważ jest klimatyzowany Starbucks.

Qianmen Street

Mając jednak ochotę na więcej natury, polecam Jingshan Park. Wejście na wzgórze jest tego warte, ponieważ widoki są obłędne, a bilet kosztuje jedynie 2 juany.

Jingshan Park

Niezależnie ile macie czasu na zwiedzanie tego miasta, Pekin jest wart odwiedzenia, ponieważ każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jest to miasto pełne historii, a także przeplatającej się nowoczesności, którą możecie zobaczyć w dzielnicy biznesowej. Pamiętajcie jednak o noszeniu przy sobie paszportu, ponieważ kontrole na ulicach są dosyć częste. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here