Loty do Kambodży – czyli jak tam dotrzeć?

Na chwilę obecną nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z naszego kraju do Kambodży, jednak dotarcie tam nie jest niemożliwe. Dostać się tam można z Bangkoku w Tajlandii, albo Ho Chi Minh w Wietnamie, skąd bezpośrednio możemy dotrzeć autobusem do stolicy Kambodży- Phnom Penh.

Osobiście zdecydowaliśmy się na lot do Wietnamu, a stamtąd dostaliśmy się do stolicy autokarem. Dojazd z Ho Chi Minh trwał ok. 7 godzin, a koszt biletów za dwie osoby wyniósł 24$.  Po dotarciu na lotnisko Phnom Penh skorzystaliśmy z popularnego tuk- tuka i do centrum (oddalonego o 9 km) dostaliśmy się za 5$. Oczywiście wygodniejszą opcją byłaby taksówka, ale wiąże się to z podwojeniem ceny.  

Jeżeli natomiast do Kambodży udacie się z Tajlandii, to można tam znaleźć bezpośredni autobus z Bangkoku do Siem Reap. Koszt takiego biletu to 25-30$ za osobę, a podróż trwa średnio ok. 6-8 godzin. Jeżeli chcecie dostać się do Siem Reap trochę szybciej, to AirAsia oferuje loty z Bangkoku za cenę od 100 do 400 zł.

Kambodża- co warto zobaczyć? Dowiedz się więcej!

Kambodża- ciekawe miejsca w Siem Reap

  • Angkor Wat

Angkor Wat to kompleks świątyń ukrytych w kambodżańskiej dżungli i zarazem główna atrakcja turystyczna w Kambodży.  Zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zwiedzaliśmy Angkor tuk tukiem i mieliśmy szczęście trafić na kierowcę z ogromną wiedzą.  Dzięki czemu mogliśmy nie tylko podziwiać architektoniczne cuda, ale także usłyszeć ciekawe historie z tego pięknego miejsca. Polecamy wszystkim! Będąc w Kambodży nie można pominąć tego miejsca.

Angkor Wat
  • Park linowy „Flight of the Gibbon”

Park znajduje się na terenie Angkor Wat.  Jest to idealna rozrywka dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas, a jednocześnie nie mają lęku wysokości. Cena jest jednak dość spora i wynosi 100$ za osobę.

Flight od the Gibbon
  • Pływająca wioska Kompong Phluk

Do wioski możecie się dostać tuk- tukiem wynajętym w Siem Reap. Kompong Phluk jest wioską położoną w całości na palach, na których wznoszą się domy, szkoły i buddyjska świątynia. Po wiosce pływa się wynajętą łodzią, ale żeby do niej wpłynąć trzeba kupić bilet w cenie ok. 10- 12$.

Kambodża – atrakcje w Phonom Penh

  • Pałac Królewski ze Srebrną Pagodą 

Pałac jest najważniejszą atrakcją turystyczną stolicy. Podłoga Srebrnej Pagody wyłożona jest tysiącem srebrnych płytek, z których każda waży kilogram. Naszą uwagę najbardziej przykuł Szmaragdowy Budda, ważący 90 kg i udekorowany prawie 10 tysiącami diamentów. Pałac królewski można zwiedzać w godzinach 8-11 oraz 14-17. Bilet wstępu kosztuje 5$. Warto wiedzieć, że obowiązuje tu odpowiedni ubiór- długie spodnie i bluzka z rękawem co najmniej do łokci.

Pałac Królewski ze Srebrną Pagodą
  • Muzeum ludobójstwa tzw. Więzienie S-21 (Tuol Sleng) i Pola Śmierci (Killing Fields)

Oba miejsca upamiętniają śmierć 20 tysięcy osób, które torturowano, i ostatecznie zgładzono za panowania reżimu Czerwonych Khmerów. Każda osoba, którą tutaj więziono i była fotografowana. Większość  tych makabrycznych ujęć jest wywieszona w salach udostępnionych do zwiedzania. Bilet wstępu kosztuje 2 $, a muzeum jest otwarte od 7.30 do 11.30 oraz od 14.00 do 17.30.

  • Sihanoukville – miasto portowe

Widoki rajskich plaż i wysp są porównywane do tych z Tajlandii i co roku ściągają rzeszę turystów. Miasto ma kilka plaż i te najbardziej znane to: Serendipity, Sokha, Victory, Ortres. Na północy plaży Serendipity można znaleźć największą ilość barów i knajp i to tu powstały najważniejsze kompleksy turystyczne.

Kiedy jechać do Kambodży?

Najlepszy czas na zwiedzanie Kambodży przypada na zimowe miesiące- od grudnia do lutego. Temperatura oscyluje wtedy pomiędzy 30-36⁰C, a deszcz należy do rzadkości. My wybraliśmy się tam pod koniec stycznia i udało się nam zobaczyć wszystko co mieliśmy w planie bez deszczu i niemiłosiernych upałów. Miedzy czerwcem a listopadem wypada tam pora deszczowa, więc wybierając termin podróży weźcie to pod uwagę.

Wiza do Kambodży

Do wjazdu na teren Kambodży będziecie potrzebować wizy turystycznej. Bez problemu można ją dostać na lotnisku albo na lądowym przejściu granicznym. Jej koszt to 30$. Musicie też pamiętać, że Wasz paszport musi mieć ważność co najmniej 6 miesięcy!

Kambodża- język urzędowy

Język khmerski jest tutaj językiem urzędowym i posługuje się nim zdecydowana większość mieszkańców. Nie ma jednak powodów do zmartwień! Przewodnicy w Kambodży znają język angielski.

Kambodża- szczepienia, które warto zrobić?

Z informacji, które sami znaleźliśmy przed wyjazdem wynika, że obowiązkowych szczepień nie ma. Dostaliśmy wykaz szczepień zalecanych i są to: błonica, tężec, WZW typu A i B, dur brzuszny oraz wścieklizna. Kambodża to kraj zagrożony malarią, ale nie występuje ono w stolicy kraju Phnom Penh oraz w Siem Reap i kompleksie świątyń Angkor Wat.

Kambodża- czas lokalny

Różnica czasowa miedzy Polską a Kambodżą to +7 godzin.

Waluta w Kambodży

Choć oficjalną walutą jest rial (KHL), to głównym środkiem płatniczym jest dolar amerykański. Najwygodniejszą opcją będzie zabranie dolarów z Polski,  jeżeli chcecie uniknąć dopłat za przewalutowanie podczas wypłat z bankomatów w Kambodży.

1000 KHL – 0,95 PLN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here