Kambodża należy do jednych z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Azji, jest tu wiele do zobaczenia i posmakowania. W tę podróż zabierzemy Was ze sobą drodzy Czytelnicy.

Kompleks świątyń Angkor Wat jest uznawany za jeden z cudów świata. Jedni uważają je za kolejną atrakcję turystyczną, inni nie kryją rozczarowania. Chcieliśmy przekonać się na własnej skórze, czy warto się tam wybrać. Gdy patrzę na fotografie, które zrobiliśmy w Kambodży, przypomina mi się otulająca nas wilgoć i żar lejący się z nieba…

Historia Angkor Wat 

To starożytne miasto jest przykładem sztuki architektonicznej i sakralnej stworzonej prze imperium Khmerów. Miasto było zamieszkiwane przez nawet milion osób, a jego rozmiary sięgały 1000 km2! Jak to się stało, że upadło? Dokładnie nie wiadomo, jedna z teorii głosi, że przez suszę, która nawiedziła te tereny. Bardziej prawdopodobną przyczyną opuszczenia przez ludność Angkoru była napaść przez najeźdźców z sąsiedniego królestwa.

Zwiedzanie Angkor Wat

Kompleks świątyń jest położony na dużej powierzchni, a liczba obiektów sięga aż stu! Zwiedzanie zależy od Waszych preferencji, od tego jakim czasem dysponujecie i czy zależy Wam na zobaczeniu ich wszystkich. Po obejrzeniu którejś z kolei świątyni odnosi się wrażenie, że wszystkie są takie same. Według nas 1-2 dni zwiedzania w zupełności wystarczy. 

Informacje praktyczne 

Ceny biletów wstępu do Angkor Wat:

Bilet 1-dniowy: 37$
Bilet 3 -dniowy: 62$
Bilet 7-dniowy: 72$

Bilety wstępu najlepiej kupić dzień wcześniej w kasach znajdujących się tuż przed wjazdem do obiektu. Kolejki są ogromne, więc lepiej ich unikać. Polecamy kupić bilet po godzinie 17:00 można wtedy zobaczyć zachód słońca oświetlający świątynie. Przeżycie, które zostaje w pamięci na długo. A bilet będzie się liczył od następnego dnia rana, więc przed Wami cały dzień zwiedzania! 

Jak dojechać do Angkor Wat?

Kompleks jest oddalony o siedem kilometrów od bazy noclegowej w Siem Reap. Świątynią najdalej położoną od świątyni głównej jest Banteay Srei, to aż 30 kilometrów! Zwiedzanie na pieszo zatem odpada. Jakie pozostają opcje?

  • Rower – najtańsza opcja, ale ma pewne wady. Gdy złapie Was ulewny deszcz jesteście cali mokrzy. Nie można zostawić plecaka czy innego dobytku na parkingu. Odległości pomiędzy świątyniami są ogromne więc pokonywanie ich zajmuje wiele czasu. Zapłacimy 2-3 USD/dzień
  • Skuter – Przy dwóch osobach jest taniej. Ale też mokniemy i nie zostawimy dobytku na parkingu. Za wynajem skutera zapłacimy około 9 USD/dzień. Oczywiście musimy go jeszcze zatankować.
  • Tuk tuk – dla nas najbardziej optymalna opcja. Warto dogadać się z kierowcą, który wzbudza w nas zaufanie. Można dogadać się na 15 USD/dzień i w dodatku kierowca dopilnuje naszego dobytku. Niektórzy kierowcy oferują zimną wodę dla każdego pasażera.

Gdzie warto zjeść?

W kompleksie jest wiele restauracji, ale ceny zaczynają się od 5 dolarów, można zbić cenę, ale po co przepłacać. Przed wyruszeniem warto kupić w pobliskiej restauracji posiłek, ceny zaczynają się od 1 dolara, a potrawy smakują pysznie. Obiad można zjeść w tuk tuku.

Podsumowanie

Zwiedzanie Angkor Wat było dla nas czystą przyjemnością. To nie tylko zwykła atrakcja turystyczna, ale jedno z najbardziej znanych i ciekawych miejsc na całym świecie. Wrażenie wywarło na nas  to jak natura żyje w symbiozie z tym co stworzone ręką ludzką. Przez lata dżungla oplotła to miejsce, by z czasem otworzyć się dla zwiedzających.

Mapa kompleksu świątyń Angkor Wat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here