Ogromny wybór filiżanek do kawy nie ułatwia podjęcia decyzji o tym, które produkty kupić do swojego domu czy biura. Na pewno warto mieć przynajmniej jeden klasyczny zestaw w neutralnym białym kolorze, choć warto też skusić się na odrobinę szaleństwa i zamówić komplet w kolorowe kwiaty czy wzory. Podpowiadamy też, z jakiego materiału powinny być wykonane solidne filiżanki do kawy, a także, w jakich filiżankach serwować poszczególne rodzaje kaw.

Elegancka klasyka czy eksplozja kolorów?

Decydując się na zakup filiżanek do kawy, musisz zadać sobie pytanie, na jakim efekcie najbardziej Ci zależy. Czy potrzebujesz czegoś uniwersalnego kolorystycznie i stylistycznie, czy raczej czegoś, co przykuwa wzrok niebanalną kolorystyką? To już kwestia całkowicie indywidualna, przy czym zawsze warto rozważyć posiadanie dwóch zestawów – jednego na eleganckie okoliczności, a drugiego na co dzień.

Filiżanki – z jakiego materiału?

Producenci oferują filiżanki wykonane z różnych materiałów. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się porcelana – i nie jest to wyłącznie kwestią estetyki. Należy zaznaczyć, że porcelana jest materiałem całkowicie neutralnym, który nie zmienia smaku ani zapachu kawy. Fakt, że wykazuje się niskim przewodnictwem ciepła sprawia, że napój dłużej utrzymuje swoją temperaturę.

Możemy też spotkać filiżanki wykonane ze szkła. Są to raczej wysokie szklanki z podstawką i uchem, w których serwuje się latte. Pozwala to na dojrzenie zza szkła białych i brązowych warstw układających się naprzemiennie. To właśnie cały urok tego napoju. A z rodzajami kaw bezpośrednio wiąże się także to, w jak dużych filiżankach są serwowane.

Pojemność filiżanek do kawy

Znamy wiele typów kaw i wiemy, że w kawiarniach są one serwowane w różnych filiżankach, w zależności od złożonego zamówienia. Jeżeli szukasz filiżanki do konkretnego rodzaju kawy, to na pewno przydadzą Ci się poniższe wskazówki:

  • filiżanka do espresso – mała, o maksymalnej pojemności 90 ml, z grubymi, podwójnymi ściankami w cylindrycznym kształcie,
  • filiżanka do cappuccino – ma pojemność około 150-200 ml, kształtem przypomina stożek węższy na dole i rozszerzający się ku górze,
  • szklanka do latte – to wysoka szklana filiżanka, o przezroczystych ściankach, z uchem, usytuowana na okrągłej podstawce. Ma pojemność od 220 do 250 ml,
  • filiżanka do flat white – najczęściej porcelanowa, o pojemności od 150 do 200 ml.

Oczywiście wiele osób decyduje się na serwowanie kaw – bez względu na typ w kubkach. Mają one większą powierzchnię i zazwyczaj ten właśnie argument przemawia na ich korzyść. Mimo osobistych preferencji, warto mieć w domu zestaw filiżanek do kawy, który przyda się do serwowania małej czarne np. po eleganckim obiedzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here