Ach te wakacje… Nadszedł czas podróży i wycieczek. Wyjeżdżamy za granicę lub udajemy się w piękne rejony Polski, aby odpocząć od codziennego zgiełku. Niektórzy zabierają ze sobą książki, inni krzyżówki, a jeszcze innym wystarczy tylko szum lasu lub wody. Ale co jeszcze może nam pomóc w naładowaniu akumulatorów po ciężkich miesiącach pracy?

Herbata w podróży

Pewnie zauważycie, że nie będę oryginalna, ale zachęcam Was do zainspirowania się moim pomysłem. A mianowicie – zabierzcie ze sobą termos z pyszną, ciepłą i aromatyczną herbatą. Ale którą? Ten wybór należy już do Was. Termos może Wam przydać się również do przechowywania zimnych napojów, aby w te upalne dni móc się schłodzić w każdej chwili. Uwierzcie mi, Miłośnicy Herbaty, że wakacje spędzone z herbatą smakują o niebo lepiej! Jeśli chcecie cieszyć się nią nie tylko w domu, warto rozważyć zakup termosu.

Historia termosu

Historia termosu sięga początku XX wieku, gdy niemiecki majsterkowicz Reinhold Burger skonstruował naczynie o podwójnych szklanych ścianach. Pierwotnie chciał nazwać wynalazek swoim nazwiskiem (tak, gdyby na to przystanął, na termos mówilibyśmy teraz „burger”), jednak stwierdził, że słowo „therme” (gr. ciepło) będzie bardziej odpowiednie. Burger, wraz ze wspólnikami, założył firmę produkującą naczynia utrzymujące ciepło, jednak interes nie prosperował. Wynalazca sprzedał swoje udziały, ale gdyby wstrzymał się z decyzją, mógłby wiele zarobić. Szał na termosy zaczął się w 1912 roku w USA, a w 1914 wynalazek znalazł się w ekwipunku niemieckich żołnierzy. Burger jednak nie żałował swojej decyzji. Jak wspominał: „to dla niego szczególna radość, że jego dzieło okazało się niezastąpioną pomocą dla miliona ludzi”.

Ciekawostką jest, że najwięcej termosów sprzedaje się w Argentynie! A wszystko przez ich kultowy napój – yerba mate. Yerba musi być zalewana kilkukrotnie ciepłą wodą, dlatego Argentyńczycy noszą ze sobą termosy z wodą.

Jak działa termos?

Zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że termos lub kubek termiczny jest w stanie tak długo utrzymać ciepło? Już wyjaśniam. Konstrukcja termosu jest tak stworzona, aby oddzielić przewodnictwo cieplne od temperatury otoczenia. Dzieje się tak poprzez zastosowanie podwójnej ścianki, spomiędzy których wypompowuje się powietrze, aby wytworzyć próżnię. To ona właśnie odpowiada za izolację termiczną. Próżnia sprawia, że termos jest mniej lub bardziej wytrzymały. Im parametry są wyższe, tym dłużej utrzymuje się ciepło w termosie.

Jak długo termos utrzymuje ciepło?

Czy zadawaliście sobie kiedyś pytanie, jak długo termos może utrzymać ciepło? Przeprowadźmy małe obliczenia na podstawie Termosu do warunków ekstremalnych. Naszym planem jest wyjście na szczyt Rys. Wycieczkę zaczynamy z herbatą w termosie o temperaturze 96-95 stopni Celsjusza. Wejście na szczyt, dla przeciętnego spacerowicza, wynosi około 6,5 godziny. Po tym czasie docieramy na metę, a w naszym termosie herbata osiągnęła temperaturę 77 stopni. Dzięki takiej wytrzymałości, przez kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin możemy cieszyć się ciepłą, rozgrzewającą herbatą.

Wskazówki dotyczące użytkowania termosu

Pamiętajcie jednak, że przy nalewaniu picia do termosu, trzeba zastosować kilka zasad. Może okazać się to dziwne, przecież to taka prosta sprawa, natomiast, aby dłużej korzystać z dobrej jakości termosu, trzeba pochylić się nad kilkoma sprawami.

  • Poziom napełnienia: Zwróć uwagę, do jakiego poziomu nalewasz napój. Najlepiej jest zostawić trochę wolnej przestrzeni, aby temperatura mogła się lepiej utrzymać.
  • Przygotowanie: Warto również przed użyciem naczynia, ogrzać je lub schłodzić, w zależności od tego, jaką ciecz wlewamy.
  • Napój gazowany: Uważajcie jednak, gdy planujecie wlać napój gazowany, ponieważ może on zwiększyć ciśnienie wewnątrz termosu, co może prowadzić do jego uszkodzenia.
  • Czyszczenie: Trzeba również regularnie czyścić nasz termos. Zróbmy to za pomocą wody i delikatnej gąbeczki, a unikajmy agresywnych i szorstkich przyrządów, aby nie porysować naczynia. I pamiętajcie, róbcie to po każdym użyciu!

Jaki termos wybrać?

Spytacie mnie pewnie: to jaki w końcu termos wybrać? Najlepiej będzie zakupić termos metalowy, ze stali nierdzewnej, który bardzo dobrze utrzymuje ciepło. Są wyjątkowo wytrzymałe, lekkie i dobrze sprawdzają się w podróżach. Unikałabym natomiast termosów plastikowych. Mimo że są tańsze, to łatwo ulegają zniszczeniu. Na rynku dostępne są także termosy szklane. Mniej popularne, przez swój ciężar, ale sprawdzą się idealnie dla osób, które lubią ciekawy design. Jeśli szukacie termosu dla całej rodziny, tutaj świetnie sprawdzą się te z większą pojemnością, np. 750 ml, 900 ml czy 1 l. Dla osób, które same chcą popijać sobie ciepły napar, sprawdzą się te o pojemności 250-500 ml. Często są one w formie termokubka, który jest zdecydowanie wygodniejszy.

Podsumowanie

Termos to niezwykle praktyczne urządzenie, ponieważ możemy cieszyć się ciepłym bądź zimnym napojem w każdym miejscu. Będzie nam towarzyszył w każdej przygodzie i przeżyjemy z nim piękne, herbaciane chwile.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here