Gdy aura za oknem nas nie rozpieszcza, a słońce częściej chowa się za chmurami niż je przegania, wyciągamy album i wracamy do wspomnień z wakacji. Choć na chwilę chcemy zapomnieć o pracy, zadaniach, spotkaniach z klientami, domowych porządkach. Wystarczy chwila, jedna myśl i już wracamy do krętych uliczek, swobodnych spacerów, miejscowej kuchni, beztroskiego lenistwa… Uśmiechamy się do stojącej na półce podobizny Buddy, którą kupiliśmy na szczęście i od razu  przypominamy sobie handlarza, z którym targowaliśmy się o cenę; czujemy zapach pomarańczy i przypraw na lokalnym targu, słyszymy przyjemną muzykę ulicznego grajka. Tajlandia… A może by tak do niej wrócić? Jeszcze raz zjeść pyszną zupę kokosową i zdrzemnąć się pod palmami…?

Chiang Mai – „królestwo miliona pól ryżowych”

Wystarczy raz pojechać do Tajlandii, by od razu się w niej zakochać i tęsknić do kolejnych wakacji w tej miniaturowej Azji, pełnej egzotyki i niezliczonych miejsc wartych odwiedzenia. Bangkog już na mapie odhaczony? Pattaya też? To teraz czas Chiang Mai.

„Nowe miasto” nad rzeką Ping, to jednocześnie stolica prowincji Chiang Mai, znajdującej się na północy mapy Tajlandii. Miasto z bogatą historią i tradycją, która widoczna jest na każdym kroku –  w architekturze miasta, kuchni, lokalnych świętach i zabawach. Na każdym kroku widoczny jest tu wpływ kultury  Lannajskiej i jej wielowiekowego dorobku.

Miasto powstało w XIII wieku, w wyniku najazdu Mongołów na południe Chin: żyjące tam plamiona przeniosły się na północ Tajlandii i pod egidą Mangraja założyły Królestwo Lanna ze stolicą w Chiang Mai. Po wiekach względnego spokoju i znaczącego rozwoju, którego szczyt przypadł na lata panowania króla Tilokraja (XVw.), rozpoczął się okres walk o utrzymanie królestwa i obrony przed Birmańczykami. W 1558 roku Nowe Miasto zostało zdobyte przez Birmańczyków i znajdowało się pod ich okupacją ponad 200 lat. Podczas wojny syjamsko – birmańskiej miasto wsparło militarnie Tajlandię, w skutek czego zostało całkowicie zniszczone. Odrodziło się dopiero po wojnie brytyjsko – birmańskiej na początku XIX wieku i wzmocniło swoją pozycję dzięki współpracy ze stolicą Tajlandii.

Co warto zobaczyć w Chiang Mai?

Przed wybraniem Chiang Mai jako celu podróży warto zastanowić się, co podczas wyjazdu chcemy robić: intensywnie zwiedzać, wypoczywać, czy zamienić się w antropologa i poznać nowe miejsce z perspektywy badacza kultury. Bo Chiang Maj to niewątpliwie miejsce wyjątkowe, ale raczej do przebywania i chłonięcia egzotycznej kultury, niż do zwiedzania. Jest w nim mnóstwo zabytków i pięknych miejsc, jednak ich percepcja opiera się na byciu, oglądaniu, smakowaniu i uczestniczeniu. Inaczej się tego miasta nie pozna.

Stare Miasto

Stare miasto, czyli pozostałości po Królestwie Lanna. By je obejść, trzeba zarezerwować w programie wycieczki ponad dwie godziny. Kwadratowy plac otaczają warowne mury i bramy wjazdowe, umieszczone zgodnie z kierunkami świata, z których najsławniejsza to Tha Pae na wschodzie. Przy bramie znajduje się plac o tej samej nazwie, a w środku niego knajpki, kawiarnie i restauracje serwujące miejscowe smakołyki. W okolicach Starego Miasta znajduje się również przepiękny park Nong Buak, gdzie w lutym odbywa się Festiwal Kwiatów.

10 Best Things to Do in Chiang Mai Old City - Chiang Mai Old City Best  Attractions

Wat Chiang Mai – najstarsza świątynia w mieście

Pierwsza królewska świątynia zbudowana w XIII wieku, podczas panowania Mangraia. Spośród innych miejsc kultu wyróżnia ją najstarszy posąg Buddy w mieście. Uwagę najbardziej przykuwa mondop (budynek ze spadzistym dachem i kolumnami) podpierany przez kamienne słonie. Świątynię otaczają kwitnące na pomarańczowo drzewa Ashoka, niezwykle ważne w indyjskiej kulturze.  W kulcie roślin stanowią symbol miłości – w kwiatach saraca objawia się Kama, bóg miłości, do którego kobiety modlą się o płodność.

The Best Temples in Chiang Mai to Visit - Top 5 "Not-To-Be-Missed"

Wat Phara Singh – cel pielgrzymek Tajów

Od wieków strzeżona przez posągi lwów skrywa w swoich wnętrzach figurę Złotego Buddy. Wybudowana w XIV wieku, największa świątynia w mieście, stała się domem dla przywiezionego ze Sri Lanki „Przebudzonego”, którego zobaczyć można w Sali Zgromadzeń. Jednym z piękniejszych  miejsc w świątyni jest stupa – relikwiarz ojca króla Pha Yu, ozdobiony postaciami słoni. Miejscowym zwyczajem podczas kwietniowego Festiwalu Songkran (Świąta Nowego Roku) ulicami Chiang Mai obnosi się świątynny wizerunek Buddy i oblewa go wodą (dawny ryt święta opierał się na symbolice wody).

Wat Phra Singh in Chiang Mai - Chiang Mai Temples and Attractions

Dawna Stolica Lanny

Wiang Kum Kam – pierwsza stolica królestwa położona na krańcu miasta. Starożytne miasto z XIII wieku zachwyca buddyjską architekturą i rzeźbami. Dech zapiera widok Świątyni Kwadratowej Pagody wybudowanej w stylu birmańskim, o czym świadczą żółte wizerunki Buddy (w kulturze tajskiej przedstawia się Oświeconego zazwyczaj w bieli). Każdy róg świątyni strzegą lwy, a poszczególne poziomy budowli –  Buddę w różnych mudrach (rytualnych pozycjach i gestach). 

Chiang Mai - stolica północnej Tajlandii - Podróże

Całe miasto w ogóle jest archeologicznym kompleksem sakralnym zdominowanym przez świątynie. Obok wspomnianej już Wat Chedi Liam, można zwiedzić Świątynię Króla Mangrai, Białego Relikwiarza, czy Świątynię Podpartą Słoniem.

Nocne Targi

Miejscowe kulty i ogromna ilość świątyń może być męcząca. O ile architektonicznie zachwyca, o tyle ilość wizerunków Buddy, złota i posągów może po pewnym czasie osłabić percepcję zwiedzania. Po intensywnym dniu warto więc złapać chwilę wytchnienia i wybrać się do Warorot Bazaar, gdzie na ulicach pachnie jedzenie a oczy cieszy widok straganów i kolorowych kramów. Chiang Mai słynie z nocnych targów, a ten wspomniany jest chyba największy i najbardziej znany. Główną atrakcję stanowi Night Street Food, oferujące zielone curry z sosem zielonego pieprzu, ryż z mango, pad tai i wiele innych smakowitych dań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here